Kam se nechať zaviesť za dobrodružstvom a na čo nezabudnúť …

Autor: Viktoria Halakova | 19.6.2011 o 17:20 | (upravené 20.6.2011 o 19:50) Karma článku: 5,78 | Prečítané:  1789x

Rusko je nádherná krajina, a pokiaľ to všetko čo ponúka nezažijete na vlastnej koži, neviete o čom je reč. Cestovanie do Ruska ale nie je zďaleka také jednoduché, ako cestovanie do iných európskych štátov. Zbaliť sa, kúpiť letenky a vycestovať za dobrodružstvom do Ruska? Na to môžete zabudnúť, jedine, že by ste boli majiteľom ruského pasu. Ak náhodou nie ste dobrodružný typ, radšej si zájdite do najbližšej cestovnej kancelárie, kde za vás všetko potrebné vybavia. V opačnom prípade, by ste ešte pred tým ako vycestujete nemali zabudnúť na niekoľko dôležitých vecí.

 

1. Cestovné doklady sú naozaj veľmi dôležité a ušetria vám kopec problémov. Pred cestou si nezabudnite skontrolovať platnosť cestovného pasu, kam vám nalepia vízum. Na jeho získanie potrebujete:

* Cestovný pas, ktorý musí byť platný najmenej 6 mesiacov po plánovanom termíne návratu z krajiny.

* Kópia pasu - strana s údajmi o žiadateľovi.

* Vyplnený formulár, ktorý nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí

* Potvrdenie o cestovnom poistení v zahraničí.

* Fotografie.

2. Mapa alebo sprievodca budú veľmi nápomocní, pokiaľ ste v Rusku po prvý raz. Sprievodcu si môžete zaplatiť priamo v Moskve, pričom sa môžete zúčastniť organizovaného výletu po meste. Prípadne si kúpite sprievodcu v podobe knihy a spoľahnete sa na seba a svoje orientačné schopnosti a zároveň ušetríte peniaze.

3. Jazyk - Samozrejme, že znalosť jazyka krajiny, ktorú sa chystáte navštíviť je veľkou výhodou, ale pokiaľ ruštinu neovládate, na turisticky najnavštevovanejších miestach sa bez problémov dohovoríte aj po anglicky. Pred cestou si skúste naštudovať aspoň azbuku a osvojte si najpoužívanejšie frázy a slovnú zásobu pre prípad, že by ste to potrebovali. Pokiaľ máte zakúpeného sprievodcu a trochu v ňom zalistujete, určite natrafíte na stránky venované rýchlokurzu ruštiny.

4. Ubytovanie - Môžete si ho jednoducho vopred zarezervovať cez internet, cestovnú kanceláriu, alebo leteckú spoločnosť, ktorá ponúka veľké množstvo hotelov a motelov za rôzne ceny. Závisí len od vás a vašich finančných možností.

5. Mena - Ruskou menou je rubeľ a mince sú kopejky. Tie sa z Ruska nesmú vyvážať, ani dovážať. Bankomaty a zmenárne nájdete na každom kroku, ale dávajte si pozor na pochybné búdky s nápisom Обмьен валюты. Seriózne sú väščinou zmenárne v bankách a obchodných domoch, ktoré vám vydajú aj doklad o peňažnej operácii.

6. Verejná doprava - Najrýchlejším a najvýhodnejším spôsobom prepravy po Moskve je jednoznačne metro - метро (метрополитен). Z vlastnej skúsenosti neodporúčam presun metrom v čase medzi 7-9 hod ráno a 18-20 hod večer, kedy sa takmer celá Moskva hýbe :) Je dobré mať aspoň aký taký prehľad o väčších športových podujatiach, pretože presun metrom môže byť nielen nepohodlný v prepchatom vagóne plnom fanúšikov, ale tiež aj nebezpečný.

7. Pamiatky - Nielen centrum mesta ponúka možnosť spoznať ruskú kultúru a tradície. Takmer v každom kúte mesta sa nachádza zaujímavá pamiatka, park, alebo múzeum. Stačí si len vybrať. Podľa chute a záujmu. Počas celého roka sa v meste koná množstvo podujatí, ktoré stojí za to vidieť.

 

 

namestie1.jpg

namestie3.jpg

 

Chám Vasilija Blaženého (собор Василия Блаженного) na Červenom námestí cez deň a v noci

namestie2.jpg

 

gum.jpg

Luxusný obchodný dom na Červenom námestí - Gum (Гум)

 

muzeum.jpg

Historické múzeum (Государственный Исторический музей)

 

muzeum1.jpg

(Центральный выставочный зал)

 

kuranty.jpg

Pozlátené hodiny (Кремлёвские куранты) na veži Kremľa


chram.jpg

Chrám Krista Spasiteľa (Храм Христа Спасителя)

 

metro.jpg

Moskovské metro (Московский метрополитен)


ministerstvo.jpg

Budova Ministerstva zahraničných vecí (Министерство иностранных дел)

 

matriosky1.jpg

Tradičný ruský suvenír - Matriošky

matriosky2.jpg

 

 

parlament.jpg

Budova Parlamentu

 

kremel.jpg

Pohľad na Kremeľ

 

park.jpg

 

Verím, že vás článok a fotografie inšpirovali a v budúcnosti sa Moskvu rozhodnete navštíviť. Mne sa Moskva veľmi páčila, aj keď by som si ju rada vychutnala aj v jej plnej kráse v období leta. Určite odporúčam navštíviť, pokiaľ radi cestujete a spoznávate nové krajiny, ľudí i kultúru.

 

 

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?